کتابخانه پردیس بین الملل

وب سایت: http://libic.iums.ac.ir/

مقدمه:

کتابخانه دانشکده پردیس بین الملل با هدف ارائه خدمات مرجع و اطلاع رسانی و ایجاد فضایی مناسب جهت مطالعه و تحقیق، همزمان با تاسیس این شعبه پایه گذاری شده است و این واحد اطلاع رسانی زیر نظر معاونت آموزشی — پژوهشی پردیس بین الملل فعالیت می نماید.

فضای تخصیص یافته به بخشهای امانت ، مرجع و اطلاع رسانی ، خدمات فنی ، مخزن و سالن مطالعه در مجموع حدود ۲۰۰  متر مربع است و کلیه فعالیتهای مربوط به خدمات فنی و عمومی کتابخانه ( فهرست نویسی ، اماده سازی، خدمات مرجع و امانت و ..) را پشیبانی می کند.

پوشش اعم منابع کتابخانه در حوزه علوم پایه پزشکی می باشد و هم اکنون موجودی مخزن شامل : ۶۰۰ نسخه منبع لاتین ، ۱۶۷۸ نسخه منبع فارسی در حوزه موضوعی کتب علوم پایه پزشکی و داروسازی و کتب فرهنگی است.

ماموریت و رسالت

کتابخانه دانشکده پردیس بین الملل به عنوان یک کتابخانه دانشکده ای در راستای پیشبرد اهداف و برنامه های آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه با بهره گیری از حمایت های دانشگاه ایران و معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ایران به ارائه خدمات کتابخانه ای و اطلاع رسانی می پردازد. این کتابخانه وظیفه دارد نسبت به شناسایی تأمین نیازهای اساتید، دانشجویان و سایر کابران تحت پوشش خود و ارتقاء سطح آموزشی و پژوهشی دانشگاه، تلاش نموده و از طریق توسعه و استاندارد سازی خدمات و امکانات خود، بستر و محیط مناسب را برای کاربران فراهم آورد. همچنین این کتابخانه وظیفه خود می داند که موجبات‌ پیشرفت علمی ، آموزشی و فرهنگی دانشکده را فراهم آورده و از تلاشها و برنامه های دانشکده در زمینه ارتقای آموزش دانشجویان حمایت نموده و در این زمینه مشارکت‌ فعال داشته باشد.

 

چشم انداز و دورنما

با توجه به افزایش تعداد دانشجویان و سایر کاربران کتابخانه و گسترش فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی و نیز توسعه دامنه همکاری های بین کتابخانه ای، ایجاد تحول در امکانات، خدمات و فضای کتابخانه، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است .
لذا کتابخانه دانشکده پزشکی پردیس بین الملل مصمم است با تعالی امکانات و خدمات خود و با ایجاد محیطی مناسب، ضمن توسعه خدمات به کاربران و سایر ذینفعان و جلب رضایت آنان ، روند بهبود مستمر خدمات و امکانات کتابخانه را تحقق بخشیده و به عنوان کتابخانه ای فعال  در حوزه پزشکی و داروسازی مطرح گردد و نسبت به تأمین منابع و اطلاعات مورد نیاز مراجعین به طور مؤثر و سازنده اقدام نماید.

 • اهداف
  • شناسایی نیازهای کاربران و فراهم نمودن امکانات و تامین نیازها
  • مجموعه سازی، سازماندهی و اشاعه اطلاعات در راستای اهداف و فعالیت دانشکده
  • همگام نمودن منابع با تحولات علمی و نیاز کاربران
  • فراهم ساختن امکان دسترسی سریع و راحت به منابع اطلاعاتی برای اعضای هیات علمی، دانشجویان بمنظور حمایت از هدف های آموزشی و پژوهشی دانشکده
  • نظارت بر شرایط فیزیکی کتابخانه و منابع آن
خدمات کتابخانه

خدمات فنی

 • انتخاب ، سفارش و تهیه منابع

این بخش با رویکرد غنی کردن مجموعه  کتابخانه و در نظر گرفتن میزان استفاده و نیاز جامعه کتابخانه در جهت سرویس دهی و به روز رسانی مرکز اطلاع رسانی اقدام به سفارش و تهیه منابع می نماید.. از جمله مراحل مجموعه سازی شامل : نیاز سنجی ، استفاده سنجی ، انتخاب ، سفارش و تهیه میباشد.

 • سازماندهی و آماده سازی منابع

جهت سهولت در بازیابی سریع و راحت منابع در مرکز اطلاع رسانی بعد از خریداری و ثبت آنها با توجه به اصول فهرست نویسی و رده بندی و بهره گیری از سایت locaturplus  (فهرست پیوسته همگانی)  و NLM classification (طرح رده بندی کتابخانه ملی پزشکی ) برای کتب لاتین پزشکی و سایت کتابخانه کنگره و کتابخانه ملی ایران برای کتب فرهنگی  و داروسازی ، سازماندهی منابع صورت می گیرد ، بعد از مرحله سازماندهی و ورودی اطلاعات منابع در سیستم نرم افزاری مخصوص کتابخانه منابع جهت ورود به بخش امانت و مرجع ، مرحله آماده سازی را طی می کنند که شامل :  لیبل و کارت کتاب و برگه ی سررسید کتاب (برگشت کتاب) میباشد.

خدمات مرجع و امانت

 • بخش مرجع

بخش مرجع و امانت از بخشهای مهم کتابخانه هستند که در آن خدمات امانت کتب و ایحاد شرایط دسترسی به منابع دیجیتال برای دانشجویان و محققان فراهم گردیده و ایشان را در جستجوی منابع مورد نیاز یاری می رساند.

تجهیزات و امکانات:

۲ دستگاه رایانه، نرم افزار کتابخانه‌ای آذرسا، سالن مطالعه کتابخانه(ظرفیت: ۴۰ نفر)

نیروی انسانی:
سرکار خانم شیرین عباسی

سمت: کارشناس کتابخانه

روز و ساعات کاری:

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۸ لغایت ۱۵:۳۰

اطلاعات تماس:

آدرس: جنت آباد شمالی، بلوار کبیری طامه، خیابان بصارتی، کوچه معادن

تلفن: ۰۲۱۴۴۶۰۵۳۵۱