کتابخانه دانشکده بهداشت

وب سایت:  http://libsoh.iums.ac.ir/

معرفی بخش ها و خدمات کتابخانه دانشکده بهداشت

 بخش اطلاع رسانی:

این بخش دارای ۵ دستگاه رایانه جهت جستجو در بانک های اطلاعاتی و ۱ دستگاه رایانه جهت جستجوی منابع کتابخانه می باشد که دانشجویان می توانند از این طریق به مقالات و منابع مورد نیاز خود دسترسی یابند.

بخش اطلاع رسانی در کتابخانه به منظور آشنایی اعضا هیئت علمی، دانشجویان و کارشناسان دانشکده با جدیدترین و سریع ترین شیوه های دسترسی به اطلاعات در کمترین زمان، اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی علمی نموده است.

در این کارگاه ها پایگاه های اطلاعاتی که می تواند جوابگوی نیازهای اطلاعاتی مراجعین باشد، معرفی می شود. لازم به ذکر است که برنامه زمان بندی کارگاه ها طبق اطلاعیه های این واحد اعلام می گردد.

کارگاه ها عبارتند از:

 • آشنایی با سایت کتابخانه دیجیتال پزشکی ایران:

شامل نحوه جستجو و بازیابی مقاله، کتاب، پایان نامه در کلیه بانک های اطلاعاتی موجود در diglib ، ذخیره اطلاعات، دسترسی به متن کامل سند، طریقه یافتن یک مقاله خاص، دسترسی به مراجع هر سند، استنادهای هر سند؛

 • گارگاه آموزش نرم افزار رفرنس نویسیEndNote :

کلاس های آموزشی آشنایی با برنامه  EndNote  ویژه دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کتابخانه برگزار می گردد. علاقه مندان می توانند با تعیین وقت قبلی و انجام هماهنگی های لازم با مسئول برگزاری کلاس ها در کتابخانه در این کلاسها شرکت نمایند.

در این کارگاه نحوه ارسال رفرنس های مقالات از بانکهای اطلاعاتی به داخل EndNote  و نیز چگونگی استفاده از آن در داخل متن پایان نامه آموزش داده می شود.

 • کلاس های گردش کتابخانه ای:

در ابتدای هر ترم با توجه به عدم آشنایی دانشجویان ورودی جدید با سیستم کتابخانه، کلاس های گردش کتابخانه ای جهت آموزش دانشجویان برگزار می گردد.

در این کلاس ها نحوه استفاده از کتابخانه، چگونگی استفاده از  نرم افزار و پورتال آذرسا آموزش داده می شود و نیز قوانین و خدمات کتابخانه به دانشجویان معرفی می گردد.

 • کلینیک اطلاعات:

کارشناسان کتابخانه با ایجاد بخشی تحت عنوان کلینیک اطلاعات بر آنند تا به فعالیت هایی همچون امر اطلاع درمانی و ارائه اطلاعات مناسب جهت انجام پژوهش های علمی و مطالعات مرور نظام مند بپردازند.

 • خدمات رهپوی اینترنتی

با توجه به اهمیت مهارتهای بکارگیری مؤثر و مفید از اینترنت امروزه شغل جدیدی تحت عنوان رهپوی اینترنتی   Cybrarian  ایجاد شده است که به یاری دانش پژوهان رشته های تخصصی پزشکی و مهندسی در جمع آوری اطلاعات مورد نیاز آنها می پردازد. کتابخانه دانشکده بهداشت افتخار دارد تا سرویس رهپوی اینترنتی را به مجریان طرح های پژوهشی ارائه نماید. در این شکل فن آوری اطلاعات، محققین موضوع خود را در اختیار رهپوی اینترنتی قرار داده و رهپوی اینترنتی حاصل ” وب گشت ”  خود را در اختیار محققین قرار می دهد. طبیعتاً با توجه به مهارت های این رهپویان، کیفیت ارائه اطلاعات با جستجوهای شتابزده کاملاً متفاوت می باشد. این خدمات در حال حاضر توسط بخش اطلاع رسانی کتابخانه انجام می شود.

 • ارائه کتاب در محل کار

اساتید دانشکده بهداشت با سفارش کتاب مورد نیاز خود که در کتابخانه موجود باشد نیاز به مراجعه نداشته و با تماس تلفنی با شماره های داخلی کتابخانه ۴۷۶۶ و ۴۸۴۷ قادر خواهند بود که تا پایان وقت اداری کتاب مورد نیاز را در دفتر کار خود دریافت نمایند.

 • بخش خدمات فنی:

بخش خدمات فنی با دو واحد فهرست نویسی و نمایه سازی به فعالیت های زیر می پردازد:

 • واحد فهرست نویسی

در این واحد کلیه کارهای مربوط به سفارش، تهیه کتاب، مجلات وثبت و آماده سازی کتاب قبل از ورود به مخزن انجام می شود.

 • واحد نمایه سازی

مهم ترین کار این قسمت در زمینه ثبت و آماده سازی پایان نامه ها است

 • مخزن کتابخانه:

قفسه ها و مخزن کتابخانه در قسمتی از سالن کتابخانه تعبیه شده که کتاب ها طبق رده بندی در داخل قفسه ها مرتب شده اند.

آرشیو مجلات در بخش آرشیو مجلات کتابخانه مرکزی نگهداری می شوند.

 • بخش کتاب های الکترونیکی:

آرشیو کتاب های الکترونیکی در قفسه هایی مجزا در بخش کتاب های الکترونیکی قرار گرفته است. این بخش مجهز به ۲ دستگاه رایانه می باشد که امکان استفاده از فرمت PDF   این کتاب ها را مقدور می سازد.

 • بخش پایان نامه ها:

پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا به تفکیک گروه های آموزشی در بخش پایان نامه ها قابل دسترس می باشد.

 • بخش امانت:

بخش امانت مکانی برای امانت دادن کتاب های موجود در مخزن کتابخانه به متقاضی و دریافت آن پس از مدت زمان مقرر است. همکاران کتابخانه در این بخش خدمات مشورتی برای مراجعان و هم چنین کمک در بازیابی منابع و جستجوی کامپیوتری را انجام می دهند. همه کتاب ها در کتابخانه به استثناء کتاب های مرجع مانند فرهنگ ها، دائره المعارف ها، دستنامه ها، راهنماها، فرهنگ ها، مجلات، پایان نامه ها، طرح های پژوهش، اسناد و منابع مشابه، مواد غیر چاپی مانند لوح های فشرده با در نظر گرفتن قوانین امانت، به امانت داده می شوند.

 تجهیزات:

تعداد کامپیوتر ها: ۱۱ سیستم، پرینتر : ۲ دستگاه، صندلی: ۶۰ عدد، میز: ۵۲

نیروی انسانی:
مدیریت
سرکار خانم رویا وصال آزاد

سمت: مسئول کتابخانه

تلفن: ۸۶۷۰۴۸۴۷

پست الکترونیک: royavesal@yahoo.com

بخش خدمات فنی و اطلاع رسانی
سرکار خانم زهرا نجفی رودباری

سمت: کارشناس کتابخانه

تلفن: ۸۶۷۰۴۸۴۷

پست الکترونیک: najafi.zahra63@gmail.com

بخش امانت
سرکار خانم فاطمه یاسبلاغی شراهی

سمت: کارشناس کتابخانه

تلفن: ۸۶۷۰۴۷۶۶

پست الکترونیک: heliasharahi@gmail.com

ساعت کار کتابخانه: 

روزهای شنبه تا چهار شنبه (بجز ایام تحطیل رسمی)، از ساعت ۸ الی ۱۷

اطلاعات تماس:

 تلفن : ۰۲۱۸۶۷۰۴۷۶۶ ، ۰۲۱۸۶۷۰۴۸۴۷

آدرس: تقاطع بزرگراه دکتر چمران و شیخ فضل الله نوری، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، دانشکده بهداشت، بال شرقی.