دانشکده پزشکی

تاریخچه:

کتابخانه دانشکده پزشکی از سال ۱۳۵۴ با نام “کتابخانه مرکز پزشکی” در ساختمان سابق واقع در مجاورت بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)  شروع به کار کرد. از سال ۱۳۸۴ در ساختمان فعلی دانشکده پزشکی که در مجموعه پردیس همت دانشگاه علوم پزشکی ایران قرار دارد در مساحت تقریبی ۶۰۰ متر مربع با دارا بودن سالن‌های مطالعه و مخزن کتاب، در راستای ارائه خدمات علمی و فرهنگی به جامعه پزشکی به فعالیت خود ادامه می دهد.

اهداف و خدمات:

کتابخانه دانشکده پزشکی در جهت اعتلای علم ، با فراهم نمودن نیازهای مطالعاتی جامعه‌ی استفاده کننده‌ی خود که شامل دانشجویان پزشکی و علوم پایه و Ph.D و هیئت علمی می‌باشد ، ارائه خدمت می‌نماید. این خدمات شامل موارد زیر است:

  • تهیه وسازماندهی منابع
  • راهنمایی مراجعین در جهت استفاده از منابع موجود
  • کمک به مراجعین در استفاده از بانکهای اطلاعاتی علمی و پزشکی از طریق اینترنت و دسترسی به مقالات مورد نیاز از طریق پایگاه‌های اطلاعاتی موجود در کتابخانه مرکزی
  • سرانجام فراهم نمودن محیطی آرام جهت مطالعه کنندگان و استفاده کنندگان حضوری در کتابخانه و سایر خدمات در حیطه‌ی وظایف کتابخانه
بخش های مختلف کتابخانه :

بخش مدیریت:

مدیریت کتابخانه ضمن برنامه‌ریزی و ایجاد هماهنگی بین کارکنان، بطور مستمر با معاون محترم پژوهشی دانشکده و نیز ریاست محترم دانشکده و معاونت محترم پشتیبانی در ارتباط بوده تا با ارائه گزارشات مدون در جهت پیشرفت و اعتلای کتابخانه تلاش می‌نماید.

بخش سفارشات و خدمات فنی :

فعالیت این بخش که از مهمترین بخشهای کتابخانه می‌باشد،  شامل جمع آوری و اولویت‌بندی اطلاعات کتابهای مورد نیاز دانشجویان و گروه‌های مختلف آموزشی و سایر اعضای کتابخانه و نیز تهیه‌ی آنها، سرانجام سازماندهی و طبقه‌بندی کتب می‌باشد .

نظام رده‌بندی کتابها NLM (رده بندی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا) است و منابع به صورت قفسه باز در اختیار مراجعان قرار دارد.

بخش امانت :

در حدود ۸۵۶۸ جلد کتاب و تعداد ۲۵۰ حلقه CD با موضوعات پزشکی و علوم وابسته در کتابخانه موجود می‌باشد که از طریق میز امانت در اختیار اعضاء قرار می گیرد.

بخش مرجع و کامپیوتر :

بخش مرجع قسمتی از سالن مخزن کتابها به بخش مرجع اختصاص داده شده و بیش از ۱۰۰۰ جلد کتاب مرجع ( واژه نامه ها، اطلس ها ، کارنت ها و … )  از طریق میز امانت جهت مطالعه در بخش مرجع و در طول ساعات اداره کتابخانه در اختیار مطالعه کنندگان قرار می‌گیرد . همچنین یک دستگاه کامپیوتر در بخش مرجع جهت جستجو و انتخاب  منابع مورد وجود دارد.

سالن مطالعه :

سالن مطالعه با گنجایش ۴۵ نفر در طول روز مورد استفاده مطالعه کنندگان قرار می‌گیرد . همچنین سالن بیرونی کتابخانه جهت مطالعه گروهی برای تعداد ۳۰ نفر میز و صندلی تدارک دیده شده است که مراجعه کنندگان از ساعت ۷ صبح لغایت ۱۹ می توانند از این مکان استفاده نمایند.

ساعت کار کتابخانه:

بخش‌های اصلی: روزهای شنبه تا چهارشنبه (بجز ایام تعطیل رسمی)، از ساعت ۸ الی ۱۵:۴۵

استفاده از سالن مطالعه : روزهای شنبه تا چهارشنبه (بجز ایام تعطیل رسمی)، از ساعت ۸ الی ۱۹

اطلاعات تماس:

مدیریت کتابخانه: ۰۲۱۸۸۶۰۲۲۱۰

بخش مرجع و میز امانت: ۰۲۱۸۲۹۴۳۰۸۴

آدرس: تهران، بزرگراه همت، جنب برج میلاد، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشکده پزشکی، طبقه منفی یک.